تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

واردات برنج و سکوت توجیه ناپذیر اتاق بازرگانی مازندران

  اصولاً يكي از سرفصلهايي كه از ابتداي انقلاب تا كنون در حوزه اقتصاد مطرح بوده،رسيدن به استقلال اقتصادي است. يعني تلاش زيادي انجام شود تا از حجم وابستگي مان بهاقتصادهاي جهاني و بزرگ دنيا كاسته شود و در عوض اقتصاد ملي رشد كند. آثار مثبت چنين اقتصادي مانند رشد ثروت ملي و اشتغال، نگاهها را به سمت‌ خود معطوف كرده بود. شعارهايي كه در قبل از انقلاب از سوي جريانهاي انقلابي مطرح مي‌شد و حتی جريان .روشنفكري نيز بر آن تأكيد داشت، كاهش حجم واردات و رسیدن به خودکفایی از طریق تولیدملی بود.

  بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نيز بر اين مسئله تأكيد بسيار داشتند و خودكفايي را ازمسائل اصلي می دانستند كه بر آن تأكيد مي‌نمودند.

  اما با این حال دولت های دهه شصت با درگیر شدن در مسئله جنگ به این موضوع کمتر پرداختند و بعد از جنگ هم دولت سازندگی دوباره شعار صادرات کالاهای غیر نفتی را سرداد و بر آن تاکید نمود.

   اما مهم اين‌ است كه اين سياستها خود را درعمل چگونه نشان دادند. نمي‌توان تنها بر شعارها تكيه كرد اما در عمل به گونه‌اي ديگر رفتار نمود و اقدامات مان را به شكلي تنظيم كنيم كه از شعارهايمان فاصله داشته باشد.

  به هرحال نمی خواهیم در اینجا به ریشه یابی موضوع فوق بپردازیم اما باید بر این باور بود که دغدغه بزرگ اقتصاد کشور ما اين است كه تاچه حد مي‌خواهيم خودكفا و صاحب محصولات ملي باشيم.

  آنچه در تولیدملی  مهم است صاحب محصول شدن است. هنوز در جامعه ما ميان اهل فكر و نظر جا نيافتاده كه جايگاه تولیدملی كجاست. و به همیم امر با حمایت از واردات بی رویه تیشه بر ریشه تولید ملی میزنند.

  به عنوان مثال نمونه بارز آن را می توان به واردات اخیر برنج  اشاره کردو گفت:عده ای به بهانهء اینکه سقف مصرف و تولید در توازن نبوده و مصرف بیشتر از تولید می باشد اقدام به واردات برنج ان هم در فصلی که برنج داخلی به بازار عرضه می شود نمودند.این موضوع در حالی اتفاق افتاد که ریاست کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران را استان مازندران به عنوان یکی از استانهای مطرح در تولیدبرنج برعهده دارد.

  این موضوع آنقدر باعث رنجش کشاورزان شمالی شده که عبدالوحید فیاضی نماینده نور و محمود اباد  در مجلس شورای اسلامی با عصبانیت در قبال واردات بی رویه برنج موضوع گیری کند و بگوید : باید باسیاست‌های غلطی که باعث تخریب بنیان‌های کشاورزی در کشور شده و باغول فساد و واردات برنج و رانت‌خواری‌های سلاطین برنج مقابله کرد.

  انتظار بود تا اتاق بازرگانی ایران بخصوص اتاق مازندران با توجه به در اختیار داشتن ریاست کمیسیون مدیریت واردات نسبت به این موضوع به جد وارد عرصه شده و همانطوریکه یک شبه اتاق ایران توانسته تمام ثبت سفارشها و ترخیص های کالاهای وارداتی و صادراتی عربستان را لغو نماید نسبت به این مورد هم انقلابی  هم اینگونه عمل میکرد تا حمایتی از کشاورزان و تولیدات داخلی صورت پذیرد.

  به قول یکی از کشاورزان ساروی:وقتی بنرهای تبریک به یکی از اعضای شورای شهرم را دیدم که بابت ریاست بر کمیسیون مدیریت واردات را در تمام شهر چسبانده بودن خیالم آسوده شده بود که دیگر کسی جرات  ندارد واردات بی رویه و بی موقع محصولات کشاورزی انجام دهد اما حیف که آرامش آنشب من آرزو و خیال باطل من بود.

   

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : واردات ,برنج ,موضوع ,اتاق ,مازندران ,مدیریت ,مدیریت واردات ,واردات برنج ,کمیسیون مدیریت ,اتاق بازرگانی ,اتاق ایران ,کمیسیون مدیریت واردات ,ریاس ,
  واردات برنج و سکوت توجیه ناپذیر اتاق بازرگانی مازندران

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر